Spíker 10 rokov abstinoval. Opäť ho premohol alkohol, zachránila ho dcéra.

Vyštudoval herectvo a bol rádiovým spíkrom. Ak by chcel, mohol mať rozprávkovú kariéru. Ale Johny Peťko ju vymenil za alkohol. Boj s týmto démonom ho stál už veľa síl, priateľov, a zdravia. Dnes chce ľudí varovať, aby si neničili svoje životy, ako si takmer on zničil ten svoj.

Mal to šťastie, že celý život pracoval v médiách. Jeho kariéra naberala rýchle obrátky. Žiaľ, jeho najväčšou prioritou začal byť alkohol.

K alhokolu pričuchol ako puberťák na základnej škole. Trošku v tej dobe vytŕčal z davu. Všetko sa mu darilo. Bol jednotkár, najlepší recitátor v kraji, hral som na gitaru, bol výborný futbalista, ale bol som odstrkovaný od kolektívu na ZŠ a aby sa dostal medzi partiu grázlov, tak som sa pridružil k nim. Dal si s nimi čučo, zapáli prvú cigaretu.

„Vlieklo sa to so mnou aj na gymnáziu. Triedna ma spravila predsedom triedy na základe najlepšieho hodnotenia a už som to začal pociťovať. Zas som to zobral za ten nesprávny koniec. A tam to začínalo pravidelným popíjaním – každý deň po vyučovaní sme išli na pivo. A keď som prišiel na vysokú školu, tak tam už sa to so mnou vlieklo. Tam som začal pociťovať na sebe, že mi alkohol chýba,“ spomína si.

V 3. ročníku herectva sa spustili jeho veľké problémy s pitím. S nimi prišli aj prvé abstinenčné príznaky a pokúsil sa prvýkrát o samovraždu obesením. Skončil na psychiatrii, ale popíjal ďalej.

„Keď som bol už totálna troska a alkohol som nezvládal, požiadal som o hospitalizáciu. Po týždni ma vyvrhli znova z nemocnice do divadla, do rádia, televízie a fungoval som znova. Aj keď som si potreboval udržiavať hladinu. Prihlásil som sa na prvé liečenie do Veľkého Zálužia, kde nás nútili dať si antabus a na to si vypiť,“ opisuje spíker.

Ani to, žiaľ, nemalo na neho odstrašujúci vplyv. Alkohol sa stal číslom jedna v jeho živote a celý čas rozmýšľal kde ho zohnať a peniaze naň. V tom čase si druhýkrát siahol na život. Celkovo to bolo trikrát, ale rodičia nevedeli o ničom.

Prvé čo bolo, keď som sa prebral, tak som strašne vynadal doktorom, že ma nenechali odísť z tohto sveta.

Johny po čase usúdil, že pre neho bude najlepšie úplne zmeniť prostredie. Odsťahoval sa do Londýna a vydržal abstinovať dlhých 10 rokov. Vrátil sa do branže a mal veľmi veľa roboty.

Do toho prišla na svet dcéra Terezka, s ktorou bol rok na otcovskej dovolenke. Prišli prvé konflikty a s matkou dieťaťa išli od seba. Držala ho celý čas nad vodou, pretože sa dohodol striedavú starostlivosť.

Vidieť dcérku len dvakrát do mesiaca mu nestačilo. V tom čase sa mu navyše stal ťažký pracovný úraz. Ostal sám, bez práce aj peňazí a prišli veľké depresie a opäť siahol po poháriku. Za rok trikrát skončil v nemocnici, ako Johny hovorí, v totálne dezolátnom stave. A vtedy sa poriadne zľakol.

Dnes mu v abstinovaní pomáha nielen dcérka, ale aj autobiografická kniha, ktorú napísal. Trvalo štyri roky kým ju dokončil.

„Keď som ju vydal, tak mi začali písať, nie alkoholici, ale rodinní príslušníci. Nech už sa deje čokoľvek medzi nebom a zemou, verím, že je nám niečo dané. Keď ma tu Pán Boh trikrát vrátil na Zem, tak toto je tá správna cesta,“ dodáva Johny.

Reportáž nakrútila reportérka Reflexu Jarmila Kováčová.

zdroj: „Reportáž TV Markíza“